NAZCA
Jedna z najväčších archeologických záhad, obrazce a línie na planine Nazca, sa nachádza v Peru, 440 kilometrov južne od Limy, medzi Tichým oceánom a Andami. Už v 17. storočí spomínajú španielski kronikári cesty, ktoré nikam nevedú. Začiatko...m 20. storočia sem prichádzajú prví archeológovia, ale svetu túto záhadu predstavil až v roku 1941 americký vedec Paul Kosok. Geoglyfy pri meste Nazca sú od roku 1994 zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Po celom pobreží Peru sa nachádza viacero podobných obrazcov a línií, ktoré však nie sú také komerčne známe.
Geoglyfy
Tematicky možno rozdeliť obrazce do dvoch kategórií - siluety a linky. Linky vytvárajú rôzne geometrické obrazce, obrovské štvoruholníky, trojuholníky a čiary, prekrývajú siluety zvierat, vtákov, rastlín a postáv. Niektoré čiary sú dlhé desiatky kilometrov. Väčšina siluet je vytvorená jediným ťahom a najdlhšie zviera, jašterica, meria až 180 metrov. Pri ich vzniku zrejme tvorcovia odstránili 10- až 20-centimetrovú vrstvu hornej, tmavočervenej púštnej hliny čím sa odkryl bledší, kamenistý podklad. Z toho vychádza i názov týchto útvarov - geoglyfy. Geo totiž po grécky znamená zem a glyph rytina.
Najstaršími obrazcami sú špirály, potom zrejme nasledovali kresby zvierat a ako posledné vznikali geometrické útvary. Skúšky uhlíkovou metódou zaradili vznik čiar do obdobia od roku 300 pred n. l. až do ôsmeho storočia nášho letopočtu. V tom období tu žili predchodcovia Inkov, staré kultúry Paracas, Chavin, Nazca a Mochica. Záhadou zostáva aj zánik týchto kultúr.