Rongorongo
Rongo rongo poniektorým z vás asi nič nepovie, ale Veľkonočný ostrov určite áno. Práve na Veľkonočnom ostrove sa nachádzajú tajomné drevené doštičky nazývané kohau rongo rongo pokryté záhadnými znakmi, ktoré doposiaľ nikto nerozlúštil. Záhada stále čaká na svojho objaviteľa.
Veľkonočný ostrov je známy hlavne gigantickými kamennými sochami moai, ktorých je tu niekoľko stoviek. Odborníci sa zatiaľ nezhodli, aká kultúra ich vytvorila, a aký majú vlastne zmysel. Doštičky s písmom rongo rongo sú však verejnosti ešte neznámejšie.
Jedna z legiend miestnych domorodcov hovorí, že kohau rongo rongo priviezol na ostrov bájny kráľ Hotu Matua a mali by to byť náboženské spevníky, určené na oslavu najvyššieho boha Makemakeho. Iná legenda zase hovorí, že to môžu byť záznamy podobné naším matrikám. Keď na ostrov doplával Thor Heyerdahl so svojou expedíciou Kon-Tiki, domorodci mu rozprávali, že na tabuľkách s písmom rongo rongo je zaznamenaná história ostrova, a naviac ešte pomáhajú tamojším obyvateľom pred nebezpečnými duchmi aku-aku.
Doštičky kohau rongo rongo vraj mal vo svojom dome každý obyvateľ Veľkonočného ostrova, no kresťanskí misionárii, ktorí na ostrov dorazili, vyhlásili, že tabuľky sú diablovo dielo, a dali ich spáliť. Takmer všetci domorodci prišli o svoje kohau rongo rongo a kultúrne bohatstvo tak zmizlo v plameňoch. Odvaha niektorých domorodcov však zachránila niekoľko desiatok doštičiek.
Rozlúštiť písmo rongo rongo sa pokúšalo veľa odborníkov z oblasti lingvistiky a etnografie, no stále sa im to ešte nepodarilo. Našli tam však určitú podobnosť s egyptskými hieroglyfmi, kde každý znak znamená samostatné slovo. Smer písania je netradičný, používa sa takzvaná volská obrátka - bustrofedon. To znamená, že prvý riadok a všetky nepárne riadky sa píšu sprava doľava, párne riadky sú písané zľava doprava a so zrkadlovo prevrátenými znakmi. Odborníci však prišli na to, že niekoľko znakov na doštičkách sa zhoduje so zaniknutým písmom s Mohendžodára a Harrapy.
Prvú tabuľku s písmom rongo rongo sa podarilo získať na konci 19. storočia ruskému bádateľovi Maklajovi, ktorý sa ako prvý domnieval, že ide o grafický záznam reči. Ďalšiemu Rusovi, iba dvanásťročnému školákovi Borisovi Kudrjacevovi, sa podarilo odhaliť viac ako všetkým vedcom. Všimol si, že doštička z ruského múzea sa zhoduje s doštičkou, ktorá je v múzeu v Santiagu de Chile. Bolo to potvrdením toho, že to môžu byť modlitebné knižky.
Písmo je veľmi zložité. Počítačový rozbor ukázal, že rongo rongo sa dá rozlúštiť len pomocou špeciálneho softvéru orientovaného na sémantiku, čo je náuka o jazykových jednotkách. Doteraz sa však žiadnemu špecialistovi takýto softvér nepodarilo vytvoriť. Určite by pomohlo aj to, keby sa mohli otvoriť tajné rodinné jaskyne na Veľkonočnom ostrove, ktoré však odmietajú sprístupniť miestni domorodci, pretože to majú prísne zakázané. Treba už len dúfať, že príde nový Champolion, rozlúšti kohau rongo rongo a svet spozná aj toto najzáhadnejšie písmo.